Taniec Artykuły zawiera Taniec jest dla WSZYSTKICH


Taniec jest dla WSZYSTKICH

Podziel się: Bookmark and Share

Taniec jest dla wszystkich.
 
Można przypuścić stwierdzenie, że taniec jest obecnie najpopularniejszą formą rekreacji ruchowej zaraz po marszu czy bieganiu…

Od zawsze taniec łączył ludzi i jego popularność nigdy nie zmaleje. Dlaczego?

Niezależnie od wieku, czy sprawności ruchowej każdy może zatańczyć, bo taniec jest czymś naturalnym i pierwotnym zarazem. Łączy on bowiem dwa ważne elementy: aspekt ruchu fizycznego o wszechstronnych walorach oraz zabawę i rozrywkę związaną tradycyjnie z pojęciem tańca.

Bo przecież, żeby tańczyć nie trzeba wcale uczęszczać na płatne zajęcia proponowane przez szkoły tańca.

Wystarczy spontaniczna reakcja na muzykę lub emocje, albo impreza. (Hipotetycznie, jeśli wychodzimy na dyskotekę kilka razy w tygodniu i tańczymy bez przerwy przez kilka godzin, nawet nie wykonując przy tym intensywnych ruchów, możemy założyć, że jest to forma rekreacji ruchowej).

Patrząc na oferty zajęć tanecznej rekreacji ruchowej to dostrzegamy ich ogromną różnorodność. Oferty skierowane są dla praktycznie każdej grupy wiekowej i sprawnościowej, a także proponują szeroki wachlarz gatunków, stylów, technik oraz biorą pod uwagę inne upodobania potencjalnych klientów. A wraz ze wzrostem popytu rośnie i podaż. Dlatego spotykamy się z najróżniejszymi odmianami zajęć zawierających w sobie „nutkę tańca”.

Jedną z przyczyn rozmaitych rodzajów tańca jest ogromne zróżnicowanie rodzajów muzyki.

Ułatwia ona wybór najatrakcyjniejszej formy tańca ze względu na gust i upodobania muzyczne. Muzyka nie tylko stymuluje, ale przejmuje też funkcje kierowania wykonywanym ruchem. Dzięki niej zyskujemy rytm, który jest właściwym środkiem metodycznym oraz jest niezbędny jako podstawa do rozwijania i kształtowania rytmu ruchowego.

Mówiąc prościej, nasze ciała potrzebują rytmu, a muzyka i taniec rozwijają jego poczucie.

A czemu tańczymy?

Bo wszystko to wpływa na wydzielanie się endorfin i powoduje poczucie szczęścia!

Poprzez wiele czynników dodatkowych, towarzyszących wykonywaniu ruchów tanecznych, takich jak: radość, spontaniczność, muzyka, współtowarzysze, przyjemność z poruszania dostosowanego do potrzeb, umiejętności i możliwości, aspekt artystyczny i kreatywny, taniec odwraca uwagę od żmudnego wysiłku fizycznego i pracy mięśni. Dlatego szybko, łatwo i przyjemnie polepszamy swoją kondycję i sprawność ruchową.

Taniec stosuje się też w rehabilitacji

Szczególnie w kinezyterapii obejmującej całość zagadnień związanych z ruchem. Jej zadaniem jest usprawnienie chorego.Ma także zastosowanie w choreoterapii, jednej z technik terapii sztuką.

Znaczenia tańca, jako współczesnej formy rekreacji jest zatem ogromne. 

Dlatego zachęcam każdego, aby zasmakował przyjemności jaką jest taniec. Wybór macie ogromny! Wystarczy się rozejrzeć po okolicy, a na pewno znajdziecie coś dla siebie. ;)

Zródła: 1.[praca magisterska “Społeczne, zdrowotne i ekonomiczne aspekty tańca jako współczesnej formy rekreacji (na przykładzie STW w Poznaniu)” Dominika Lewandowska  AWF Poznań, spec. Menadżer TiR]
2. [Bożena Bednarzowa B. i Młodzikowska M. [1983]: Tańce, Rytm, Ruch, Muzyka wyd. Sport i Turystyka, Warszawa]

Komentarze

-->