Taniec Artykuły zawiera PIERWSZY TANIEC - PRAKTYCZNE PORADY


PIERWSZY TANIEC - PRAKTYCZNE PORADY

Podziel się: Bookmark and Share

PIERWSZY TANIEC - PRAKTYCZNE PORADY I WSKAZÓWKI

Szykujemy się do sezonu ślubnego w 2016 roku. Przed Nami przygotowania do być może największego przedsięwzięcia w Waszym życiu, cokolwiek robicie na co dzień, nie da się ukryć, że ślub i wesele pochłaniają wiele pieniędzy czasu i wysiłku.

 

Zajmując się parami ślubnymi od wielu lat, zauważam wzrost zainteresowania czymś jak : ” Pierwszy Taniec” , czy Taniec Weselny Zaczyna to być powoli zwyczaj, z którego raczej się nie rezygnuje, a wręcz przykłada dużą wagę, do efektu, wykonania, czy coraz większej oryginalności. Niestety cały czas mam wrażenie, że chcemy na to poświęcić jak najmniej pieniędzy, czasu i wysiłku. Czy warto tak podchodzić do sprawy? Otóż nie, ponieważ to co wydaje Nam się wesołym dodatkiem, zdobieniem imprezy, wymaga trochę poświęcenia, uwagi a też wiążę się to z pieniędzmi, co przy kosztach samego wesela alkoholu jest to nikły procent.

 

Z Własnego doświadczenia, chciałbym doradzić, zwrócić uwagę na wiele aspektów, na które, nie zwraca się uwagi wcześniej a potem wychodzą w trakcie tworzenia choreografii, występu czy wspólnych ćwiczeń, warto zaoszczędzić sobie nerwów stresu , którego na pewno nie będzie brakowało.

 

SZKOŁA TAŃCA - TRUDNY WYBÓR

 

 Z początku roku a już na pewno w okresie czerwca, wiele szkół zapewne będzie reklamować się, że jest najlepsza Szkoła w Pierwszym Tańcu. Dlaczego? Bo klient na Pierwszy Taniec to klient z konkretną potrzebą, którego nie trzeba zmuszać i motywować do pójścia na zajęcia taneczne. Presja występu powoduje bardzo dobrą frekwencje, w wielu przypadkach stuprocentową, dla Szkoły  Tańca dobry pieniądz w postaci pakietów lekcji indywidualnych i wypełnienie grafiku w wolne godziny. Jeżeli każda Szkoła Tańca sugeruje, że jest najlepsza, to czym się kierować? 

Powiem tak, Szkoły Tańca tworzą szeregi kursów o różnym zakresie, są to kursy masowe a najpopularniejsze to Salsa, Bachata, Modern Jazz, Hip Hop, Dancehall, Taniec Towarzyski, Sexy Dance, Belly Dance. Dopiero od ostatnich dwóch lat zaczynają pojawiać się kursy pod hasłem Taniec Weselny, Taniec użytkowy, ale zajęcia z Pierwszego Tańca to zajęcia Indywidualne, które zawsze szkoła ma w ofercie ale nigdy nie wiemy ile takowych zajęć przeprowadza, czy nie od święta.

 

Instruktorzy specjalizujący się w zajęciach masowych nie zawsze, są dobrzy w zajęciach indywidualnych i na odwrót.

 

Warto wybrać jedną z paru szkół specjalizujących się w zajęciach indywidualnych np

 

DANCE FOR BEGINNERS - TO STUDIO INDYWIDUALNEJ NAUKI TAŃCA

www.pierwszytaniec.poznan.pl    www.discofoxpoznan.pl

 

CENA

 

Cena zajęć indywidualnych jest znacząco droższa od zajęć masowych co z punktu widzenia ekonomicznego jest oczywiste, na zajęcia masowe wejdzie do 20 osób i zapłacą ok 20-25 zł za zajęcia, za zajęcia Indywidualne w szkołach tańca zapłaci się od 80 - 140 zł za godzinę, często godziną może być 45 minut, na co również należy zwrócić uwagę. Ceny poniżej 80 zł, nie wyglądają wiarygodnie, są to ceny nie szkół tańca a tancerzy co chcą dorobić, dojazd do klienta, wynajem sali tanecznej, ułożenie choreografii, dobór muzyki za 50 zł za godzine, to nie brzmi wiarygodnie i profesjonalnie.

Ceny pakietowe są tańsze i 10 zajęć w Szkole Tańca powinno kosztować od 800- 1100 zł, stąd płatność z góry, żadna szkoła nie będzie rozliczać się cząstkowo ze zniżek.

Przy wyborze Szkoły warto zapytać czy dobór muzyki, stworzenie choreografii weselnej jest w cenie pakietu- powinno być. No i kolejna rzecz, która pojawiła się ostatnio, czy lekcje prowadzi 1 czy 2 instruktorów. Dla mnie jako partnera mało wiarygodne by było i wygodne aby tańca uczyła mnie tylko kobieta, chciałbym widzieć jak robi to mężczyzna, dla kobiety ważne aby też miała możliwość zatańczyć z instruktorem i na odwrót.

 

SPECJALIZACJA SZKOŁY to kolejna rzecz ważna w wyborze szkoły, bo jeżeli szkoła zajmuje się na co dzień inną techniką, to wiemy, że dla nich będzie to także zlecenie dodatkowe. Są prawdopodobnie tylko 2 szkoły w Poznaniu specjalizujące się w Pierwszym Tańcu. Jedna z nich to właśnie NASZA SZKOŁA TAŃCA

Ważne aby skorzystać, ze szkoły dla której pasją jest stworzenie dla Ciebie choreografii, a nie tylko sezonowym obowiązkiem i chęcią zdobycia szybkich i łatwych pieniędzy.

 

NAUKA TAŃCA TERMINY

 

Na standardowe pytanie, kiedy należałoby zacząć uczyć się tańczyć, zawsze odpowiadam:jak najszybciej. Jeżeli ktoś wpadł na to 1,5 roku przed ślubem zachęcam do pierwszego pakietu na tzw roztańczenie, choreografia ślubna  minimum 3 miesiące przed ślubem. Dlaczego? To co nauczysz się parę dni przed, nie zawsze wyjdzie na występie, występ odbiera 20-30 % umiejętności, a nasz taniec to pewne nawyki, jeżeli ktoś nie potrafił się wyprostować przez lata, nie zrobi to na występie, ponieważ ćwiczył 2 tygodnie przed, jeżeli wcześniej wykupi się lekcje tańca użytkowe, łatwiej będzie takie nawyki zmienić przy dłuższym czasie, przy lekcjach tzw” last minute” można nauczyć się na pamięć choreografii ale na cuda- zmiany nie warto liczyć.

 

Częstotliwość lekcji to najlepiej dwa razy w tygodniu, najefektowniej. Jeżeli wziąć pod uwagę dłuższy czas do terminu ślubu, to warto  rozłożyć to na 2 tury, jedna znacznie wcześniej, druga na przykład 2-3 miesiące przed ślubem, już całkowicie skupiona na choreografii.

 

MUZYKA I RODZAJ TAŃCA 

 

Tradycja i namowa rodziców każe Nam wybierać Walc Wiedeński, Walc Angielski, Foxtrot, Cha Cha czy Rumbę. I powiem, że absolutnie nie mam nic przeciwko, tym standardom, bo to piękne tańce, ale na samym pokazaniu kroków i schematów nie sprawimy, że para młoda będzie wyglądała jak z ” Tańca z Gwiazdami” lub Turnieju Tańca Towarzyskiego. Na 95 % zapytań, czy tańczyliście coś wcześniej odpowiedź jest nie. 5% tak ale tylko partnerka. Taniec Towarzyski wymaga precyzji i techniki, którą wypracowuje się lata. Do najtrudniejszych zalicza się Walc Wiedeński. Bardzo trudno jest nauczyć się pięknie tego wykonać, kiedy doświadczenie w tańcu jest zerowe. Ale też nie o to chodzi aby zniechęcać do późniejszej nauki tańca a zachęcać.

 

Często Walc Barbary z Noce i Dnie, czy utwory Franka Sinatry to nie jest coś co uwielbia para młoda, także zawsze pytam się o ich ulubiony utwór, nieczęsto jest to  ballada rockowa czy utwór popowy, często utwór dyskotekowy a nawet disco polo. Za pomocą wielu tańców użytkowych w parach takich jak Blues, Discofox czy Disco Samba, da się zatańczyć do utworów, które także porwą publikę na weselu a nie będą tylko odgrzanym standardem, którego para nie czuje i z trudem się uczy tylko dlatego bo to wypada.

Muzyka z serialu Twin Peaks, My immortal Evanescence, Celine Dion -Pour que tu m’aimes encore , Sylwia Grzeszczak Małe Rzeczy to tylko niektóre z utworów do których przygotowywaliśmy z powodzeniem choreografie, bo najlepiej tańczy się do tego co się czuję, kojarzy i dobrze wspomina :)

 

Także dla mnie wybieranie przykładowych utworów nie jest najlepszym rozwiązaniem, raczej w drugą stronę, powiedzcie co lubicie a ja Wam powiem, czy się da do tego zatańczyć,  w większości wypadków się da.

 

WSPÓLNA NAUKA TAŃCA I ZMAGANIA

 

Tutaj pojawia się klasyczny live motive, wspólnej nauki, najczęściej wina jest ” Jego”.Instruktor wydaje się swoim tańcem atrakcyjniejszy dla przyszłej panny młodej, instruktorka dla pana młodego to wyrozumiała, cierpliwa kobieta, nie taka, jaką jest jego narzeczona. W tej sytuacji nie trudno o konflikt. Instruktorzy muszą wykazać się cierpliwością i psychologicznym podejściem. Najczęściej mężczyzna, który statystycznie uczy się nie wolniej a później, ma bardziej rozwinętą pamięć długotrwałą, u kobiety jest to zupełnie na odwrót.

 

 

Mimo tego, że Kobieta chciała wyjść za typ drwala, lub ” Misia” nagle chcę widzieć w swoim mężczyźnie przystojnego, metroseksualnego mężczyzne z gracją poruszającego się po parkiecie, niestety rzeczywistość nie spełnia jej oczekiwań.

W tańcu para powinna dążyć do tego aby być sobą i wzajemnie się akceptować a przede wszystkim dobrze się tańcem bawić, dlatego uzupełnieniem nauki tańca jest taniec użytkowy, bez niego para całą noc weselną przetańcowuje swoją choreografie.

 

STRÓJ, BUTY I MALEŃKIE DETALE

 

Detale o których nie warto zapominać a dobry instruktor powinien o nich wspomnieć:

- Pierwsze lekcje choreografii weselnej tańczymy w sportowych lub tanecznych butach, ostatnie 2-3 najlepiej w butach do występu, czyli w butach ślubnych.

- Wiadomo, że nie można zobaczyć suknii ślubnej Panny Młodej przed Ślubem ale właśnie w takim stroju będzie ona tańczyć, warto na parę ostatnich lekcji przed zabrać stelaż lub koło do sukni, lepiej przećwiczyć kroki w wersji ” rozszerzonej” niż ćwiczyć ją na pokazie.

- Kupić antypoślizgi do butów partnerki ( W Naszej Szkole rad udziela instruktorka).

- Upewnić się czy Dj posiada utwór na Pierwszy Taniec, nagrać CD, mieć zapasowy pen drive lub inny nośnik, lub jeśli gra go orkiestra, to trzeba znać tą wersje wcześniej i najlepiej ćwiczyć do nagranej wersji przez orkiestre.

- Znać salę gdzie odbywa się wesele,  planowane ustawienie publiczności, zrobić próbę techniczną.

Nierzadki problemem jest  to, że ćwiczona choreografia zostaje w rezultacie zatańczona do DJa lub orkiestry, czy okna.

 

NAJWAŻNIEJSZE - UŚMIECHAJCIE SIĘ ! :) :) :)

 

To Wasz dzień a wszyscy oczekują Waszego występu, nie znają choreografii, więc macie prawo nawet dwa razy się pomylić, a każdy obrót i figura zostanie nagrodzona brawami, bo nie znają Was od tej strony, a instruktor zrobił wszystko abyście naprawdę błyszczeli, a Wy zaskoczcie ich luzem i radością tego tańca. Nie spinajcie się!

 

Materiał przygotowany przez Studio Indywidualnej Nauki Tańca Dance For Beginners.

Twórcy ponad 100 choreografii ślubnych, kilkaset zadowolonych klientów, zarówno par jak i singli, z indywidualnego podejścia i specjalizacji Szkoły Tańca

 

Zapraszamy do efektywnej wspólnej nauki w nowym sezonie ślubnym- maj -wrzesień 2016 i zachęcamy do Wcześniejszej REZERWACJI LEKCJI TAŃCA 

729416049  biuro@pierwszytaniec.poznan.pl

 

Komentarze

-->