Taniec Ogłoszenia zawiera BALANCHINE TECHNIQUE

BALANCHINE TECHNIQUERodzaj: Pozostałe
Aktualne: TAK
Lokalizacja: Brak informacji
Style: brak informacji
Podziel się: Bookmark and Share
Opis:

Balet klasyczny od momentu powstania w XV wieku we Włoszech (za moment powstania baletu uznaje się wystawienie „Ballet Comique de la Reine" 1 września 1581 roku) przeszedł szereg metamorfoz. Jedną z najważniejszych jest przełamanie klasyki przez George'a Balanchine'a i powstanie nowego nurtu - neoklasyki, tudzież baletu neoklasycznego.
George Balanchine był niewątpliwym prekursorem i do tej pory jego balety są wystawiane na deskach teatrów całego świata, a tancerze bardzo zabiegają, by tańczyć w kolejnych wystawieniach jego baletów, ponieważ, jak twierdzą liczni - nie ma dzieł piękniejszych.

Na naszych zajęciach BALANCHINE TECHNIQUE, których nazwa pochodzi od tytułu najsłynniejszej publikacji na temat Balanchine'a autorstwa Suki Schorer, Natalia Maria Wojciechowska, która uczyła się techniki i stylu Balanchine'a u Ingrid Glindemann, tańczyła partie solowe w jego baletach oraz konsultowała się z Fundacją Balanchine'a w USA przekazuje swoją wiedzę dalej. Podczas zajęć uczniowie mają szansę:

- poznać różnicę pomiędzy tańcem klasycznym Waganowej, a stylem Balanchine'a, czyli neoklasyką,
- doskonalić się w technice balanchine'owskiej,
- poznać specyfikę i piękno stylu nazywanego balanchine'owskim,
- tańczyć krótkie i dłuższe układy w stylu balanchine'owskim,
- poznać układy z baletów Balanchine'a i doskonalić się w ich tańczeniu.

 

Zajęcia są objęte patronatem Fundacji Neoclassica i są DARMOWE dla wszystkich

 

WIĘCEJ O ZAJĘCIACH i STYLU BALANCHINE'A

 

Nasze Centrum swoją nazwę wzięło od stylu tańca zapoczątkowanego przez George'a Balanchine'a - wybitnego pedagoga oraz choreografa, który zrewolucjonizował spojrzenie na balet klasyczny, wprowadzając do niego wiele nowości i tym samym tworząc nowy styl - NEOKLASYKĘ.

NEOKLASYKA przez wielu jest nazywana złamaną klasyką, ponieważ bazuje na pozycjach oraz podstawowych zasadach, jakie są znane z tańca klasycznego - baletu klasycznego, ale charakteryzuje się np.:


- zawyżoną linią rąk
- wydłużoną linią rąk
- wprowadzeniem niekiedy innej koordynacji, co można szczególnie zauważyć w pracy szyi i ustawieniu głowy
- przerysowaniem port de bras, czyli pracy rąk
- zakręceniem nóg w pozycjach passe lub niekiedy użyciem pozycji szóstej, czyli stóp złączonych wewnętrzną krawędzią
- i wieloma innymi, ale o tym już na zajęciach

Przez te zabiegi tancerze zdobyli większą swobodę w ekspresji artystycznej, a amplituda ruchów została znacznie zwiększona i, co za tym idzie, została wprowadzona większa dynamika ruchów.

  George Balanchine miał bardzo sprecyzowane pojęcie na temat wielu aspektów życia i tańca, a jego cytaty żyją wraz z jego spektaklami tańczonymi w najznamienitszych zespołach baletowych.

W obecnych czasach tancerz, który nie potrafi poruszać się w stylu Balanchine'a, czyli w stylu neoklasycznym, jest postrzegany jako tancerz, który posiada ubogi repertuar ruchów i nie ma szans na angaż w wielu zespołach zagranicznych, gdzie tańczy się spektakle w technice tańca neoklasycznego.